Yaylamız...

Yayla deyince benim aklıma eskilerin söylediği bir söz gelir. “Gidemesen de 7 senede bir olsa da yolundan geç!” Neden söylenmiştir diye düşündüğümde aklıma yaylaya özlemden başka bir şey gelmiyor.  

Topucak yaylasının köyümüze uzaklığı kendi arabamla ölçtüğüm kadarıyla 78 km'dir. Kazıkbeli yaylasının topucağa uzaklığı da yine benim ölçümlerime göre 15 km'dir.

Bu yaz Ağustos’un 24’ünde ailece bir yayla gezimiz oldu. Bu gezide çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak istiyorum. Bu arada da köyümüzün bir parçası olan ama şimdiye kadar sitemizde gereği gibi yer almamış ve tanıtılmamış bir değerimizi tanıtmaya çalışmak amacım.    

Bu yazının bundan sonra genişleyerek yaylamız konusunda bir bilgi kaynağına dönüşmesini de bekliyorum. Kimden bekliyorum? En azından benden fazla yaylaya gidip gelenlerden. Yayla ile ilgili herkesin bildiklerini paylaşmasını diliyorum.  

Anladığım kadarıyla yayla iki bölümden oluşuyor diyebiliriz. Topucak ve Karaşıh.  

Bir de işin At koyağı ve meşhur Yayla Davası kısmı var. Yine o konuda bilgi vermek de uzmanlık gerektirir, çünkü yanlış hatırlamıyorsam 100 yıla yaklaştı dava süreci…  

Fotoğrafların altında anladığım kadarıyla yerlerin isimlerini yazmaya çalıştım. Yanlışlık varsa ya da eklemek istediğiniz bir şey This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine e-posta göndermenizi bekliyorum. 

Resimlerin sonuna doğru kazıkbeli yaylası resimleri ve at resimleri var. Onların bizim yayla ile ilgisi yoktur. Bir de aklıma gelmişken yayla öyle düz falan değil… 

 

Herkese iyi seyirler. Fotoğraf Albümünü görmek için tıklayın…

Yorumlar   

0 #1 mehmet salih torun 02-10-2014 13:16
Hocam yazı için öncelikle teşekkür ediyorum. " gidemezsen bile 7 yılda bir kez yolundan geç" cümlesi, bence özlemden ziyade kuru ve sahile göre daha sağlıklı havası için söylenmiş bir söz olsa gerek. Atkoyağı obasının Dandululara verilişi ise Dandulu bir bayan ile evli olan bir köylümüzün zamanında para karşılığı o bölgeyi satmasıdır. Benim büyüklerimden dinlediğim bu şekildedir. Fotoğraflara erişemediğim için yazdıklarını göremediğimden dolayı katkıda bulunamıyorum. Facebook sayfamda çektiğim yayla fotoğraflarını da istememe rağmen sana ulaştırmak kısmet olmadı. Selamlar sunuyorum.
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile