GÖRELENİN KADERİ Mİ?

Bu yaz tatilini ve Şeker Bayramı’nı Görele’de geçirdim.

Görele gittikçe geriye gidiyor. Hiçbir gelişme belirtisi yok. Sokaklar delik deşik, bütün kaldırımlar esnaf tarafından işgal edilmiş, kalan boşluklar da minibüsler tarafından doldurulmuş… Yayalara yürümek yasak sanki!

Bütün dükkânların önü ikinci bir vitrin gibi. Hele Lise Caddesi tek yönlü olduğu halde iki yönlü çalışıyor. İki yanda park eden araçlar nedeniyle cadde tıkanıyor. İlgili kimseyi görmek olası değil! Her şey kaderine terk edilmiş. Bu vurdumduymazlık niye?

Görele nüfusu neredeyse yarıya düşmüş. Hoş, zaten birazı şişirmeydi; ama gittikçe eriyen bir nüfus yapısı var. Görele’ye olan o eski ilgi kalmamış. Ama Tirebolu, Eynesil ve Espiye daha ileriye gidiyor izlenimi veriyor. Nüfus da Görele gibi erimemiş bu ilçelerde.  

Park,  Ramazan boyunca kapalıydı. Herkes oruç tutmak zorundaymış gibi! O eski parkı arıyor insan ister istemez. Ama beton parke taşlarından başka hiçbir şey yok! Modern oldu ya güya! Her nasıl modernlikse!...

Aldığım bir duyum da şu: Parkının sahil tarafı Metro’ya kiraya verilmiş. Metro tesis yapıp işletecekmiş. Artık, denizi görmek de hayal olacak! Ayrıntıyı bilmiyorum; ama Metro’nun öyle bir tesis kurması, o bölgeyi de sahiplenmesi demek. Konudan haberdar olanlar yorumlarıyla hepimizi aydınlatır umarım.

Görele’nin çağdaş kafalara gereksinimi var. Uzaktan kumanda ile yürümüyor işler. Artık büyük kentlerde çıkarı kalmamış insanlarımızın Görele’ye dönmeleri gerek, diye düşünüyorum.

Görelelinin de iyice bir düşünmesi gerek. Ya çağdaş bir görünüm kazanacak ya da Kazıkbeli ve Güvende gibi haftadan haftaya pazar yapılan bir kasaba olacak!

Hiçbir cazibesi kalmamış ilçemizi, özlemle beklenen o üniversite de kurtaramayacak! Sıradan bir taşra kafasıyla üniversiteyi de boğacağız yoksa! Sadece öğrenciler gelecek, ev kiraları yükselecek, her şey pahalılaşacak; yani öğrenciler yolunacak kaz gibi görülecek! Bu durum, zaten ekonomik sıkıntı çeken insanlarımızı iyice boğacak.

Oysa üniversiteler, bulundukları yerlerin kültür kaleleri olmalıdır. Öyle olacak, diyenler de çıkabilir! Görele’yi bu duruma getirdikten sonra üniversiteden de pek hayır beklememek gerek, bir avuç insanın çıkarı dışında!

 

Umarım korktuklarım başımıza gelmez de Görele en kısa zamanda o çekiciliğini yeniden kazanır; Hasan Ali Yücel gibi bir değerine yakışır kent olur!

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile