Köyümüzün En Yaşlıları

Köyümüzün ne zaman kurulduğuna ilişkin tarihsel bilgiye, üzülerek belirteyim ki, ulaşamadım. Köyümüz tarihi ile ilgili bilgisi olanların – ne kadar olursa olsun- mutlaka yazmalarını önemle rica ediyorum. Çocukluğumdan tanıdığım ve bana göre köyün ilk kuşağını temsil eden kadınları öne alarak büyüklerimizi sıralayacağım. Erkeklere gelinceye kadar sıra, bize atalarımızı tanıtan yazılar yazacağınızı umuyorum. Ninelerimizden unuttuklarım ve adlarını bilemediğim mutlaka olacak. Kimse darılmadan, gücenmeden göndersin unutulmuş gibi olanları. Gerek doğrudan benim mail adresime, gerekse ziyaretçi defterine notlar bırakabilirsiniz.

Aşağıdaki sıralamayı her an değiştirip yaş durumuna göre de yapabiliriz. Anam yanımda ve anımsayamadığım adları ona sordum. Maalesef anam da anımsayamadı. O nedenle adı olmayanlar için kimse kusura bakmasın ve darılmayı ve alınmayı kenara koyup bize ulaşmaya baksınlar. 

1- Davudu Garısı, Hanife UĞURLU (Kalafat Kızı, benim dedemin annesi) 

2- Emiş  Hala GÖR (Fıkra ve darbımesel ustası)

3- Sayid Gızı (Sakin ve barış elçisi)

4- Arzu Gızı (Köyün modern ve örnek sebze üreticisi)

5- Pamiş Hala (Günay) (Köyün hekimi) 

6- Sayidin Gülüşan (Suyun buharlaştığını ve yağmur olup tekrar toprağa döndüğünü ilk ondan öğrendim.)

7- Karakayalu Elmas (ERGIN)

8- Veli Gızı (Ergin)

9- Çavuşların Pembe (Günay)Halam; babaannemin kızkardeşi.

10- Osdu Hanife) Gızı (Benim, değerini ölçmeye tartı bulamadığım, biricik babaannem.) 

11- Amadu Hanife (Yoğmecelerini asla unutamayacağım ve uzun yıllar nerdeyse babaannemin yerini alan, Hanife yengem. Davut amcamın eşi)

12- Güllü Günay (Tıllak Garısı)

13- Paşalu Gızı (Menevşe) 

14- Güssümün Ayşe (Ahmat Garısı)

15- Ali Gızı (Mülayım amcamın eşi bitmeyen tebessümlerin ve ebedi şefkatin yegane örneği.) 

16- Ahmadın Fadime (Şabanu Hasan Karısı) Osman PIRMIT, sevgili kardeşim, senden özür diliyorum, kınalı saçlı ve ağır başlı babaannenin adını ve lakabını anımsayamamaktan büyük utanç ve üzüntü duyuyorum. Fakaat, senin bana ulaşmandan önce öğrendim ve çok mutlu oldum) 

17- Halla Garısı (Damızlık öküzü vardı ve köyün tüm sığırlarını o öküz tohumlardı. Babam ve benimle ilgil bir anımı ilerde öyküleştirip sunacağım sizlere.)

Adını hatırlayamıyorum onun ve onlarca yaşıtının Mücevez’in Taştan amcanın eşi, Mamugil’den rahmetliler, yine çolaklı mahallesinden vefat etmiş veya hayatta olanlar. 

NOT: Bu yazıyı yazdığımda tam 832 kişinin bu yazıyı okuduğunu gördüm. Ne var ki iki satır katkı yapmadı kimse. Buraya eklenecek o kadar çok isim var ki, sizlerin hatırlatmaları olmadan tamamlamam asla mümkün değil.#1 Ahmet Torun 
2009-11-13 21:06:30 Murat Mehmet Hocam, çok güzel yağmur yağıyor. Dünkü bahar havası bugün yerini soğuk ve yağmurlu havaya bıraktı. 33 büyüğümüzün doğum tarihlerini, köyde çağrılış şekilleriyle bugün hazırladım. bu hafta içinde tamamlarım. güzel olacak . Bundan
haberim yoktu. Senin Email adresine göndereceğim. Son rötüşleri yapar yayınlarsın. Bu kadar beklemeye gerek yokmuş . Sayfayı oluşturduktan sonra, sırayla merhumlarla va hayatta olanlarla birer de anı yazarız. Gelecek kuşaklara güzel bir eser bırakmış oluruz. Ayrıyeten Köyümüzün Çürük Eynesil Köyü olarak Folklorcularını, Enstrüman çalanlarını 100 yıldan berisini derledim.
Çok okuyanının olacağını söyleyebilirim. Site Sakinlerimiz 
hayatında duymadığı bilgiye sahip olacaklar. Yalnız hiç yorum ve
eleştiri yazmıyorlar nedense. Anlaşılır gibi değil. Çalışmanda başarılar diler tüm site yazarlarımıza ve okurlarımıza saygı, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum.