Çürükeynesilli Ahmet KAÇAR

Ahmet KAÇAR

Ne kadar, Sağlık köylüdür, Cillioğlu mahallesindendir dense de yazılsa da aslında Çürükeynesillidir Ahmet KAÇAR Abimiz. Nüfus cüzdanındaki doğum tarihi aynı kalmasına rağmen köy ve mahalle isimleri iki kere değişikliğe uğramıştır, Ahmet KAÇAR Abimizin. Nüfus cüzdanındaki Çürükeynesil adı önce Sağlık Köyü’ne daha sonraları Cillioğlu Mahallesine dönüşmüştür. Ama Ahmet Kaçar Abimizin Çürükeynesillilik ruhunda bu güne kadar hiçbir dönüşüm olmamıştır.

         Ahmet KAÇAR Abimizle ilgili günümüze kadar çok şeyler yazıldı, çizildi. Şahsım, O’nun şairliğiyle, güftesiyle, bestesiyle ilgili yazmayacağım. Bu konularda araştırmacı yazarlarımız zaten en güzelini yazdılar. Yazmaya da devam ediyorlar. O’nun günlük yaşamdaki şakacı, esprili, nüktedan, taşlama ve hiciv ustalığını gerçek yaşamından hikâyeleştirerek yazmaya çalışacağım. 

           1953-54 yılları, Ahmet  Abimizin Görele Tapu Dairesinde göreve başladığı yıllar. Yazdığı şiirlerden birinin Kemal Gürses tarafından bestelenip, radyoda sürekli çalındığı ve dinlenildiği yıllar. Ahmet Abiye Yunanistan dan bir mektup gelir. Postacı, mektubu tapu dairesine getirir. Ahmet Abi, mektubu açar, mektubun içindeki kağıt, Arapça yazılıdır. Şaşırır kalır. Mektubu, Nasrettin Hoca misali, fırıncı Yabu Mustafa Hoca Amca’ya götürür. Mustafa Amca, Arapça yazılmış mektubu okur, tercümesini yapar. “Ahmet Efendi der, bu mektubu yazan senden köfte istiyor”. Ahmet Abi, hayretler içinde kalır, Görele den Yunanistan’a köfte nasıl gönderilecektir. Mektubu yazan kişiyle de tanışıklığı yoktur. 

          Sonra Hasan Hoca’ya gider. Mektubu verir. Hasan Haca Efendi mektubu okur. Tercümesini yapar. “Ben, Yunanistan da turnedeyim, bana  güfte gönderirseniz size minnettar kalacağım”. O yıllar Ahmet Abimizin güftesini yazdığı eser, “Hayal dolu bir gençlik, Ümit dolu bir aşk bitti dizeleriyle” Yunanistan dada halk ağzında koro gibi söylenir olmuş. Turneye çıkan Yunanlı sanatçıyı, Çürükeynesil’in Gacaru Harmanından, Tepeçit’inden mektupla güfte istemeye mecbur bırakmıştır. 

         Ahmet Abi, Eynesil’de tapu memurluğu yapar. Hükümet erkânı bir dükkanda otururken, hayvan sağlık memuru, merhum Faik Melikoğlu içeri girer. O içeri girer girmez, Ahmet Abi, dışarıya yönelir.” Ahmet Bey, çıkma. Nereye gidiyorsun? Bak Faik Bey de geldi “ diye söylendiklerinde, “ Ben gidiyum, size bir veteriner yeter” der. 

         Merhum Gavecu Turan Amca’nın Tepebaşı ( Hepüllü ) mezarlığında cenazesindeyiz. Turan Amca’nın defin işi yapıldı. Hocalar dizilmiş sırayla dua okuyorlar. Amin dualarına geçildi. Bir türlü bitmiyor. Merhum Kelçük ( Hüseyin ) Amca da sıkılmış, “Bu ne bitmez duaymış böyle” Ahmet Abi “Bizim dinimizde böyle. Sizinkinde kolaylık var. İki çan çaldınız mı iş tamam” diyor. 

         Çavuş Dayı ile Ahmet Abi, Dere Kıyısında kahvenin kapısında oturup çay içerlerken, Çavuş Dayı’nın kızı masanın yanına gelir. Kepek alıcam diye babasından para ister. Çavuş Dayı “Kepek kaç paraymış” diye sorar. Kızı kepek fiyatını söyler. Çavuş Dayı “Ne kadar da pahalanmışa” der. Ahmet Abi “Bizim gibi, un yeseniz acap ne yapıcaktınız” der. 

          Ahmet Abi, Samsun da gözünden katarakt ameliyatı olur. Yeğeni Yılmaz ( Sefa ) kıyamaz amcasını ameliyat yaptırmaya. Arkadaşı yapar, amcasının göz ameliyatını. Ahmet Abi, Gacaru Harmanında ki evine gelir. Komşular geçmiş olsuna gelir. “Ahmet Emi, şimdi nasıl? Görüyun mu?” Ahmet Abi, “Eskiden gözüm Bohçalıyı görmüyudu, şimdi Tepeçit ten arı Bohçalı da ki ağaçların dalını sayıyum” der. 

          Seyit Yılmaz Abimiz ( emekli öğretmen ), bizim köy durağında ki bakkal dükkanında bilgisayarını açmış, kendi köpeğinin resimlerine bakarken, Ahmet Abi içeri girer. “Ne yapıyorsun ?” Diye sorar. Seyit Abi den bu benim köpek, resimlerine bakıyum” cevabını alır. Bunun üzerine Ahmet Abi, “Seyit, sizin sülale bu kadar kalabalık mı? “ der. 

           İşte sevgili dostlar, Çürükeynesilli Ahmet KAÇAR Abimiz. Hepisi bu mu? Diyeceksiniz. Hepisi bu olur mu ? Gerisi yuka değil, gerisi derin.

Yorumla   

#2 Salih KIRTORUN 
2010-04-2218:24:28 Belki yeni nesil Çürükeynesilli olmanın ne demek olduğunu, manevi hazzını anlamayabilirle r.Ama bizim jenerasyon, dere kıyısından Maksutlu başına kadar Çürükeynesilli olmaktan hep gurur duymuştur.Ne kadar bölüp parçalasalar bizim gönlümüzde bir bütün olarak kalmaktadır.Umarım Ahmet abimizde böyle bir bütünün parçasıdır çünkü hakiki Çürükeynesilli Onların neslinin içindedir.
Sevgili muhtarım!
Ahmet Kaçar için yaz,yaz yazabildiğin kadar.O yaşarken yaz.Ki hem bizler,hemde sevenler bilsinler kim olduğunu?Böyle bir değerin Çürükeynesil’de var olduğunu.
Eline ve yüreğine sağlık.Selam ve sevgilerimle.#1 Mehmet KAÇAR 
2010-04-1814:38:03 Sevgili muhtarım,değerli hocam.Elbette Çürükeynesil geri kalan ayrıntı.İsimler değişir işin özü değişmez.Çavuş dayı dünya tatlısı bir kişilik Allah uzun ömürler versin.Ben de çok iyiliği vardır.Amcamla sohbetinin tadına doyum olmaz.Selam ve Saygılar.