Çürükeynesilin Horancı Bıçkın Delikanlıları

Bu fotoğraf, 1953 1954 yıllarında Ankara da Ankara Palas’ta çekilmiştir. Demokrat Parti İktidarı döneminde, büyük elçileri ağırlama resepsiyonu için, hükümet Giresun Valiliğinden horan ekibi istemiş, Giresun Valiliğinin oluruyla, Ankara’ya gidecek ekip için Görele Çürükeynesil Köyü bıçkın, horancı delikanlıları seçilmiştir. 

             Çürükeynesil horan ekibinin tüm masrafları, Demokrat Parti Milletvekili ve dönemin Çalışma bakanı merhum Hayrettin ERKMEN tarafından karşılanmıştır. Bu tarihi belge, ilk kez Çürükeynesillik ruhuyla doğup büyümüş olan, Sağlık Köylü emekli öğretmen Ahmet TORUN tarafından, Çürükeynesil Tarihine ışık tutmak amacıyla ortaya çıkarılmıştır.

             Fotoğraftakiler: (Soldan sağa)                 

           1-Merhum Usdu Ali Bey Amca  (Ali Usta) : Çürükeynesil Köyü’nün ilk profesyonel futbolcusu olan Rıfat Usta’nın babasıdır. Rıfat Abi, uzun yıllar Samsun Spor’da futbol oynamıştır. Halen Samsun ilinde ecza işiyle iştigal etmektedir. Diğer oğlu Fikret, (merhum), emekli Fiskobirlikçidir.  

             2- Merhum Gavecu Sabri Amca  (Sabri Kahveci): Kendi çocuğu olmamıştır. Baş komser, Hasbal Kahveci kardeşimiz, O’nun evlatlığıdır.  

              3- Merhum Hayrettin Erkmen: Dönemin Demokrat Parti Giresun Milletvekili. 1950 1960 yılları 9, 10, 11 dönem milletvekili. Çalışma Bakanlığı, Ticaret ve İmar İskan Bakanlığı yapmıştır. 12 Ekim 1975 – 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Giresun Cumhuriyet Senatörü seçilmiştir. 1979 yılında Süleyman DEMİREL’in Başbakanlığında kurulan Adalet Partisi azınlık hükümetinde Dışişleri Bakanlığı yapmıştır. Nüfus cüzdanında Tirebolu yazmasına rağmen Görelelidir.  

             4- Merhum Haylu Mustafa Amca: (Mustafa Demiral): Rasim Demiral (Şoför, İETT emekli) İstanbul Maltepe de oturmaktadır. Ali Demiral (Emekli komser), Bolu da oturmaktadır. Köyümüzle ilişkileri devam etmektedir. Sağlık Köyü medresesinin, ( sonra camiye dönüşmüştür ) yerini köy tüzel kişiliğine hiçbir para talep etmeden bağışlayan Merhum Mustafa Amca’dır. Kendisini rahmetle saygıyla anıyoruz, nur içinde yatsın.  

              5- Merhum Karaman (Halil Kodalak):  Meşhur kemençeci, Karadere Köyü’ndendir. Hayat hikâyesi internette mevcuttur.  

               Çürükeynesil horancıları ile ilgili daha önceleri yazmıştım. Daha da belgelerle yazacaklarımda vardır. Fotoğraftakilerin güzelliğini bozmamak için, merhumlara rahmet dileyerek yazımı noktalıyorum. Çürükeynesil tarihini tarihçilere bırakarak, Çürükeynesil Tarihçiğini yazmak için çok önemli bilgi ve belgeler biriktirdiğimi siz değerli site sakinleriyle bunları yeri geldikçe paylaşacağımı, ileride Çürükeynesil Tarihçiği adı altında kitaplaştıracağımı belirtmek isterim.

          Saygı ve sevgilerimle

Son Güncelleme ( Salı, 20 Nisan 2010 )

Yorumla   

#2 Mehmet KAÇAR 
2010-04-2112:52:42 Ahmet Hocam yine tam isabet.Bu ne güzel çalışmalar böyle.Sabri Dayımı görünce gözlerim doldu.Seninle ne kadar övünsek azdır.Nedim Hocam’ın söylediği çok doğru ne oldu sağlık köyü ruhuna.#1 Nedim Torun 
2010-04-2109:57:31 SEVGİLİ MUHTARIM, NEFİS BİR FOTOĞRAF BULMUŞSUN. ÇABALARINI KUTLUYORUM. TABİ FOTOĞRAFI SAKLAYANLARI DA UNUTMUYORUM. FOTOĞRAFTAKİLERİ YAKINDAN TANIDIĞIM İÇİN DE AYRI BİR HEYECAN DUYDUM.   
PEKİ, ESKİ SAĞLIKKÖYLÜLERLE GURURLANIYORUZ DA YENİLERİ İÇİN NE YAPACAĞIZ?   
NE OLDU SAĞLIKKÖYÜ RUHUNA?   
DİLERİM, O FOTOĞRAFTAKİLER 
YERLERİNDE MUTLUDURLAR!
ELERİNE SAĞLIK.