Alaşağı

Günde ortalama seksen kişinin ziyaret ettiği köyümüz web sitesi ziyaretçilerine saygı, sevgi ve selamlar.

Sizlerle köyümüzle ilgili bilgileri, gelişmeleri iki aylık periyodlarla paylaşacağım. Köy sitemizde sevgili Yavuz Uğurluoğlu öğretmenimiz yakında yazılarımla aranızda olacağımı duyurmuştu, biraz geç kaldık.

                ”Koyuncu Haydar Erbaş abimiz askere gider. İzmir’de acemi birliğine teslim olur. Okur yazar değildir. Gündüz talim gece Ali okulu üç ay sürer. Usta birliklerine dağıtım zamanı gelir. Sadece adının ilk harfini yazmasını öğrenir. Ali okulu bir hafta daha devam etseydi adımın tüm harflerini yazmasını öğrenecektim” diye anlatır durur. Teknoloji,  internet kullanımı işte.

Okulların tatile girmesi ve fındık toplama mevsiminin yaklaşmasıyla düğünler start aldı gidiyor. Mehmet Yayla delikanlımızla, Gülcan Kırtorun kızımızın Belen köyündeki kına gecesi mübarek Regaip Kandiline rastlasa da bizleri horan oynamaktan alıkoymadı. Sırada hafta sonu yapılacak Saffet Çakır amcanın torunu Tijen kızımızın düğünü var. Kına geceside Görele Lisesi bahçesinde yapılacak. Yine horanlar alaşağılı oynanacak.

Terlerimiz soğumadan 10 temmuz günü Topucak ve Karaşıh yayla obalarımızın havasını soluyacağız. Karaşıh obamızın bitmeyen sınır davasının keşfi var. 15 Temmuz günü Ahmet Kırtorun kardeşimizin oğlu Mustafa’nın düğünü, aynı gece Sağlık Köyü aşığı Nevzat Günay kardeşimizin kızı Büşra’nın İstanbul Küçükçekmece’de kına gecesi. Orada da horanlar oynanacak oynanan horanların alaşağısını 18 Temmuz’da Sefaköyde Akdeniz Düğün Salonunda yapacağız. 19 Temmuzda Görele kemençe festivalinin son gününe yetişeceğiz. Görele halkı Sağlık Köyü horancılarını izlemek için kemençe festivalini bekliyor.

Köy yolumuzun bakım çalışmasında İstanbul’dan gelen Murat Mehmet abimizle karşılaşmak ayrı bir güzellikti.

Yolun bozuk satıhları giderildi emeği geçen herkese teşekkürler. Şimdide sıra yol kanalı beton çalışmasında. Usta’lı mahallemizin ve mezarlığımızın yolu da acilen bizleri bekliyor. Merhumlar belki de bize dargın ve kırgınlar. Dört bir yanımız yol olsun istiyorlardır. Yıllarca yanlarından geçerken patinaja düşen araçların teker gürültüsünden rahatsızdırlar. Bizlere de haklarını helal etmezler. Sağlık Köylü olarak helallıklarını almak lazım. Ne dersiniz ?

Yer sahipleri ne düşünürler bu konuda ?

           Düğünlerimizi de kuru sıkı silah atma geleneğinden vazgeçip köyümüzde yapmaya başlasak ne güzel olur.

Halkımızı salon gürültüsüne “düğün” adı altında hapsetmesek.

Yeni yetişen gençliğe alaşağıyı unutturmasak. Camiyanı’nda Şafak Ekizle, Önder Kırtorun’a yapılan asker gecesi ne muhteşemdi.              Şimdilik sağlıcakla kalın, Sağlık Köylü kalın.